Rodzaje cellulitu
Najczęściej nie zastanawiamy się jaki typ cellulitu „wkroczył” na nasze ciało. Warto zauważyć, że jeden z nich zaliczamy do cellulitu nietrwałego, drugi natomiast do trwałego. Różnice wyodrębniono podczas badań tkanek. Defekt powstały na ciele może mieć charakter wodny bądź lipidowy. Czym różnią się te dwa rodzaje cellulitu?
Cellulit wodny
Jego pojawienie się przypada wraz z rozpoczęciem okresu dojrzewania. Wtedy to ciało kobiety odkłada rezerwy wody oraz tłuszczów, przygotowując się do ewentualnej ciąży. Rezerwy ulegają przesunięciu w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Wraz z końcem cyklu organizm zasoby pozostają uwolnione, ciało pozbywa się nagromadzonej wody i tłuszczu. Jeśli ten naturalny proces zostanie w jakiś sposób zakłócony, powstaje cellulit zwany wodnym. Podczas ściskania fałdu skórnego objętego cellulitem wodnym nie odczuwa się bólu.
Do powstania cellulitu wodnego przyczynia się:
- siedzący bądź stojący tryb pracy,
- niska aktywność fizyczna,
- kuchnia bogata w ostre i słone potrawy,
- nieregularne spożywanie posiłków,
- stosowanie antykoncepcji doustnej.
Cellulit lipidowy
Jego początek ma miejsce w głębokich warstwach skóry właściwej i tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe. Komórki te pełnią rolę zbiorników energii. Ich zadaniem jest gromadzenie cukru i kwasów tłuszczowych. Dostarczane przez krew tworzą związki zwane trójglicerydami. Po pewnym czasie dochodzi do rozpadu tego związku. Jeśli pojawią się zakłócenia w jego procesie, to cukier oraz tłuszcze zaczynają gromadzić się w komórkach a te automatycznie się powiększają. Ułożenie komórek przypomina kiść winogrona. Grupy komórek pęcznieją a na powierzchni skóry pojawiają się widoczne guzki. W wyższych stadiach cellulitu podczas ucisku partii zmienionych chorobowo może towarzyszyć ból. Dzieje się tak ponieważ guzki uciskają zakończenia nerwowe.
Cellulit tłuszczowy dotyka nas w momencie, gdy:
- wykonujemy pracę pozostając w ruchu,
- chodząc na zajęcia fitness wybiera się siłownie,
- często spożywa się słodycze,
- ma się kłopot z nadwagą.
Ogółem oba rodzaje cellulitu są efektem niedostatecznego wydalania końcowych produktów przemiany materii, więc związane są z wadliwym funkcjonowaniem układu limfatycznego. Komórki tłuszczowe tworzące cellulit powiększają się poprzez nagromadzenie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.